Tatabányai Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola és Speciális Szakiskola

Névadónkról

Intézményünk hagyománya, hogy évenként, Mátyás napon névadónkra emlékezünk. Tesszük ezt egyrészt azért, mert többségében minden család megünnepli szerettei név-és születésnapját. Másrészt azért, mert iskolánk névadója - Éltes Mátyás - olyan gyógypedagógus volt, aki szeretetével, önzetlenségével, következetes és példamutató munkájával lámpásként világított az őt körülvevő ifjakra.
Eredetileg papi pályára készült, ám a tanítói oklevele birtokában a gyógypedagógiai intézmények tanulmányozására kapott lehetőséget. Tudós igazgatója volt az első magyar kisegítő iskolának. Annak a pedagógus nemzedéknek a tagja, amely felhasználva a kutatási eredményeket, szembefordult a tekintélyelvű porosz irányzattal, és a reformpedagógia újításaival kísérletezett. Munkásságának másik nagy vonulata a pszichometria volt. Lefordította, kipróbálta, a magyar gyermeki lélek sajátosságaihoz alkalmazva módosította és a hazai viszonyokra adaptálta Binet és Simon intelligenciamérő eljárását. Azt vallotta, hogy sokféle vizsgálat alapján, a környezettel összefüggésben csak a szemlélt egész személyiség figyelembe vételével szabad dönteni a gyermek beiskolázásáról. Fontosnak tartotta a pedagógiai vizsgálatokat. Arra figyelmeztetett, hogy azt kell mindenképpen megtudni: vajon a tananyagot, a műveltségi elemeket, a szellemi tartalmat feldolgozó képesség normális-e.
Éltes Mátyás munkásságát ma is nagyra értékelik. Több intézmény viseli nevét, elismerő díjat neveztek el róla.